حقیقات نشان داده که دوربین گوشی های تلفن همراه از دوربین های جیبی که از پنج سال پیش تولید شده اند پیشرفته ترند. این روزها دوربین گوشی های تلفن همراه نسبت به برخی از دوربین های عکاسی کیفیت بهتر و پیشرفته تری دارند.دوربین گوشی های موبایل به یک ویژگی کلیدی و گزینه مهمی برای تعداد زیادی از مشتریان تبدیل شده تا آنجا که سال ۲۰۱۱ بیش از یک چهارم همه عکس های گرفته شده توسط تلفن های همراه عکسبرداری شده بود. این رقم در سال ۲۰۱۲ شتاب بیشتری گرفت.
تحقیقات نشان داده کیفیت تصویر گوشی های تلفن همراه از پنج سال پیش تاکنون پیشرفت قابل ملاحظه ای یافته است. مثلا گوشی ۸۰۸ PureView نوکیا بالاترین امتیاز را در میان رنکینگ موبایلی DxOMark به خود اختصاص داد.گوشی Galaxy SIII سامسونگ هم بهترین گوشی دوربین داری شناخته شد که به لحاظ فیلمبرداری از دوربین های پنج سال پیش پیشرفته تر است.
بر این اساس هنوز هم گوشی های دوربین دار جایگاه بهتری را به لحاظ کیفی از برخی دوربین های دیجیتال به خود اختصاص می دهند.گوشی ۸۰۸ PureView نوکیا که اوایل سال ۲۰۱۲ رونمایی و عرضه شد، دارای دوربین ۴۱ مگاپیکسلی است و نخستین گوشی با چنین دوربین پیشرفته ای به شمار می رود. سیستم عامل این گوشی سیمبیان است.
گوشی Galaxy SIII سامسونگ از دوربین ۸ مگاپیکسلی بهره می برد اما پردازنده چهار هسته ای و قدرت پردازش بالا، این گوشی را در رده قدرتمندترین گوشی های دنیا قرار داده است.